1. novembril 2023 saime lugeda Reutersi uudist [1], et Venemaa kavatseb kehtestada välismaalaste meelsuskontrolli, mille kohaselt Venemaal elav välismaalane ei tohi:
  • diskrediteerida Venemaa sise- ega välispoliitikat ühelgi kombel
  • diskrediteerida avalikku võimu ega selle ametnikke
  • propageerida ebaharilikke moraalinorme
  • propageerida ebatraditsioonilisi pereväärtusi jne.

Kahjuks ei üllata selline jaburus kedagi, Putini režiim rapib jälle inimesi nagu kalu, tuhandes vaatus.

Täna hommikul sain aga kuulda, et Eesti sotsiaademokraadid on kas hakanud trollima või matkima Putini režiimi. Artiklit lugedes selgub, et meil on vaja välismaalaste valimisnimekirja, kuhu pääsemiseks tuleb läbida meelsuskontroll ja kust julgeoleku asutus võiks inimesi maha kriipsutada, kui tegelik meelsus paistab erinevat deklareeritud meelsusest. [2]

Paistab, et sotside partei võib teha stalinistlikke ettepanekuid ja nende saadikud ei kaota Riigikogus hääleõigust, aga meelsust deklareerinud välismaalane ei tohi lolliks minna ega trollima hakata - võetakse hääl ära.

Olen ise samuti sotsialist. Tohin pöörduda sotsiaaldemokraatide poole kollegiaalselt: seltsimehed, nii käitudes olete häbiplekk sotsialismi sildil - ühiskonna liikmete võrdsust ja solidaarsust lubaval sildil.

Eestis kehtib jätkuvalt põhiseadus, mis tutvustab üsna varakult mõnda põhimõtet:

“Põhiseaduses loetletud kõigi ja igaühe õigused, vabadused ja kohustused on võrdselt nii Eesti kodanikel kui ka Eestis viibivatel välisriikide kodanikel ja kodakondsuseta isikutel.”

“Kõik on seaduse ees võrdsed. Kedagi ei tohi diskrimineerida rahvuse, rassi, nahavärvuse, soo, keele, päritolu, usutunnistuse, poliitiliste või muude veendumuste, samuti varalise ja sotsiaalse seisundi või muude asjaolude tõttu.”

“Igaühel on südametunnistuse-, usu- ja mõttevabadus.”

Mitte kedagi ei või poliitiliste veendumuste alusel diskrimineerida. Diskrimineerimine on ebavõrdne kohtlemine, näiteks hääleõiguse ära võtmine. Mõttevabadus on kõigil, sealhulgas vabadus vastata riigi küsimusele “mida arvad?” ausalt. Vastusele, näiteks “olen teie vastu” ei tohi järgneda repressiooni. Riik peab taluma ka anarhisti, kes on üldse riikidena organiseerumise vastu. Miks? Muuhulgas seepärast, et siis ühiskond ei rebene, rahu tingimustes võib juhtuda, et eri vaadetega inimesed õpivad tegema koostööd küsimustes, mis on neile ühised.

Õiguslikult on päris selge, et Eestis tohib valimas käia ka agressioonisõja pooldaja - pole vahet, kas nats või putinist. Kui tema ainus tegu on valimas käia, siis miks ta agressiooni pooldab, jääb ta oma südame peale. Temaga ei pea nõustuma, aga kui ta kedagi ei ründa, siis riiginuiaga ennetavalt peksta ei tohi. Valida tohib kasvõi kuradit, kasvõi selleks, et me aegsalt taipaks “midagi on mäda”, kui kuradi populaarsus tõusma peaks.

Mis valimistel on kellel hääleõigus, määrab samuti põhiseadus. KOV valimistel on hääleõigus kõigil püsielanikel.

Ettepanekud valimisõiguse kättesaadavust piirata, mille taga paistab oma partei poliitilise kasu otsing konkureeriva partei ühiskonnas kehvemalt orienteeruvate toetajate arvelt (Lasnamäe pensionärid ei viitsi kuskil registreeruda) on ebaeetilised ja vastuvõetamatud.

Käesolevaga kutsun kõiki sotsialiste: lõpetame SDE valimise ära, Tallinnas võimule saamine rikkus selle partei eetika ära. Kui nad võimult eemale jäämise peale ei taastu, tuleb teha Eesti vasakpoolsusele restart, tõenäoliselt uue parteiga.

Teen ka alternatiivse ettepaneku: luua esinduskogu lollidele. Eesti parteid tõestavad üksteise järel, et väärivad seal kohta: põhiseadus on neile raske ja demokraatia alused hägusad. Riigikogu peab saama kohaks, kus ärplemisega võimule saanud loll võib tagajärgedeta ärbelda. Kaalutleda tuleks juhatajalt haamri võtmist ja pehmeid seinu.

Tegelikud rahva esindajad tuleb tõmmata loteriiga, veidi nagu kunagi Ateenas. Põhiseaduse viimine kooskõlasse ta esimese paragrahviga (rahvas on kõrgeima võimu kandja) on jõukohane. Kiirustada ei tasu, ütleme et meil on selleks 100 aastat. Loteriile ei eelneks kampaaniat, sedasi valitsejaid hankida on odav. Loosimist on ka lihtne vaadelda - seda suudaks isegi lollid, isegi mina. Loositud esindajale, kui ta end lollina tunneb ja arvab, et pidanuks hoopis Riigikogusse saama, tuleb anda võimalus palgata omale nõunikke. Sedasi moodustatud Rahvakogu annaks tegelikke seadusi ajal, kui lossis kukepoks käib.

[1] https://www.reuters.com/world/europe/draft-bill-seeks-loyalty-agreement-foreigners-entering-russia-2023-11-29/

[2] https://www.err.ee/1609502368/sotside-poore-valima-vaid-need-vene-kodanikud-kes-moistavad-soja-hukka