Delfi Ärileht kirjutab kliimamuutuse viljadest. Tugevamad ja visamad ilmamustrid, parasjagu on algamas El Niño (ERR tutvustab Vaikse Ookeani ilmanähtust siin) -> tänavu on kevadkuivus tugev ja läheb suvekuivuseks ilma pausita üle.
Tulemusena on enamus Eestist EMHI hoiatuste kaardil oranžiks värvitud ja Viimsi vallas ägisetakse veetarbimise üle:
Viimsi Vee juhatuse liikme Raul Vanema sõnul on olukord kriitiline. „Öine veetarbimine on nii suur, et veevarud ei jõua enam hommikuks taastuda nagu tavaliselt. Seostame seda tarbimise kasvu kuiva perioodiga ja inimeste sooviga oma muru kasta. Joogivee kasutamine selleks ei ole lubatud ega keskkonnasäästlik,“ sõnas Vanem Viimsi Valla uudistes.
Joogivee pruukimine suuremahuliseks niisutamiseks on tõesti raiskav - aga selgitustöö pole inimesteni jõudnud. Seetõttu on Viimsis nüüd kasutusel “rohepeks” ehk korraldatakse “veereide” - kas see ongi ökofašism, mida me kõik kartsime? :D (küsimus on retooriline, aga selgitustöö tuleb teha enne kaika väljavõtmist)
(Ise võtsin kuivenduskraavist päikeseenergia abil 1000 L vee laadset toodet, puhuks kui keegi midagi põlema paneb või põud kaua kestab. Kavatsen sellega toidutaimi kasta.)
Eks ta nii kipub olema, et kui laiema avalikkuse käitumise muutust on tarvis, siis variandid:
On nii klassikaline, et mingi käitumismalli mõistlikkus või ebamõistlikkus on samaaegselt mingil tasandil teada (ja loogika abil tuletatav), aga vabatahtlikult järgivad seda vähesed. Teisiti tehakse, kuna tähelepanu ei võimaldanud ja teave ei levinud, ning mugavus oli ees…
…ja tõenäoliselt osad jäävad veel kauaks teisiti tegema, kuna igasugune reid on piiratud ressurssidega tegevus ja avastab vaid suuremad “purskkaevud”, ning iga sunniviisiline selgitustöö on vabatahtliku lugemise kõrval jube väsitav.
Rubriigist “me elame ühiskonnas”. :D